2 milyardan fazla üyesi bulunan dünyanın en çok kullanılan sosyal ağı Facebook kullanıcılarının bilgilerini sattığı 118 şirketi ABD parlamentosunun sorduğu 2 bine yakın soru nedeniyle açıklamak zorunda kaldı.

Cambridge Analytica skandalının ardından hakkında yasal işlem başlatılan ve 2 bine yakın sorunun yöneltildiği Facebook, ABD’li parlamenterlerin bu sorularını yazılı olarak yanıtladı. 747 sayfalık dokümanda Facebook entegrasyon ortaklığı adı altında üyelerinin bilgilerini paylaştığı şirketlerin isimlerini paylaştı.

118 şirkete kullanıcıların bilgilerini api aracılığıyla satan Facebook’un açıkladığı listede Apple, Microsoft, Samsung gibi dünya devi şirketler de bulunması dikkat çekti. Anlaşma yapan firmalar kullanılan API sayesinde kullanıcı bilgilerini Facebook’tan değil direkt olarak API arayüzünden görebiliyor. Bu firmalar Facebook kullanıcılarının arkadaşlarının bilgilerine bile ulaşabiliyor.

Bir kısmıyla ortaya çıkan skandalın ardından anlaşmaların sonlandığı belirtilirken, önümüzdeki günlerde diğer kısımla da anlaşmaların sonlandırılacağı ve geriye sadece Tobii, Amazon, Apple, Mozilla, Alibaba ile Opera kalacak.

Sohbete katılın

Yorum yapılmamış

  1. Kişisel verilerimizi sosyal platformda paylaşmamaya biraz daha özen göstermeliyiz, zira 2 gün sonra ne olacağımız belli değil. Paylaşım için teşekkürler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir