"Enter"a basıp içeriğe geçin

Basın Sansürü Vagus.tv İle Devam Ediyor!

Türkiye’de geçtiğimiz Haziran ayında başlayan uyanışla beraber “özgür basın” diye adlandırdığımız medyanın büyük bir bölümünün yandaş ve korkak olduğunu hep beraber gördük. Gezi olaylarında muhalif seslerin nerdeyse tamamı gazetelerden ve televizyonlardan kovuldu. Kimisi yeni açılan muhalif televizyonlarda program yapmaya başladı, kimisi muhalif gazetelere transfer oldu, kimisi de asıl gücün internette ve sosyal medyada olduğunu görerek “internet gazeteciliğine” soyundu.

Bunların arasında en dikkat çeken projelerden biri de şüphesiz Serdar Akinan‘ın başarılı girişimi olan Vagus.tv. Siyasi iktidar, halkın görmesini istediği gelişmeleri yandaş televizyon ve gazetelerle zaten kamuya servis ediyor. İktidarın, halkın görmesini istemediği; fakat halkın görmesi gereken gerçekleri de yazan nadir haber portallarından biri Vagus.tv. İktidarın bunu yazacaksınız diyemediği bu portal, yazdıkları gerçekler yüzünden kapatıldı.

sansur

TİB’e mahkeme kararı olmadan, istediği siteyi kapattırabilecek bir yasa hazırlayan siyasi iktidar bu durumu sadece kendi işlerinde kullanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 36 saat gibi bir süre kapalı kalan video paylaşım sitesi Vimeo’nun neden kısa süreliğine kapatıldığını Soundcloud yazımda paylaşmıştım. Bunun ardından Youtube’un kısa süreli kapalı kalmasının nedeni de ortaya çıkan ses kayıtları ve bazı görüntülerdi. Siteleri kapatıp kendilerine dokunan içerikleri sildirip tekrar yayına açtıran iktidar, seçime kadar bu gücünü sıklıkla kullanacağa benziyor.

Kısa süre önce açılmasına rağmen Türkiye’de 772. site olmayı başaran Vagus.tv, başarısının ve günde milyonlara ulaşan haberleri yayınlamasının bedelini bu şekilde ödüyor.

Aslında kapatılmasını öngördüğüm; Odatv.com , Dipnot.tv ve Vagus.tv üçlüsünden biri gerçekleşti. Odatv’nin de kurucularını bir süreliğine cezaevinde misafir ettiklerini göz önünde bulundurursak, bu sitenin kapatılma ihtimali biraz düşük. Bakalım sıra haberleri daha yumuşak olan Dipnot.tv’ye gelecek mi ?

Bunların dışında Yolsuzluk Operasyonundan 2 gün sonra yeni açtığı haber sitesi kapatılan Mehmet Baransu’da kervanda yerini aldı.

Serdar Akinan’ın kapatılmayla ilgili attığı twitler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir