"Enter"a basıp içeriğe geçin

Google Sansüre Dur Dedi!

Ülkemizde internet yasasının tartışıldığı son günlerde arama motoru Google, sansüre cevap niteliğinde bir eklenti sunmaya hazırlanıyor.

Her geçen gün hükümetler tarafından herhangi bir bilimsel ya da toplumsal gerekçeyi sebep göstermeksizin internet kavramının daraltıldığı ve sansürün arttığı aşikar. Google dünya üzerindeki çeşitli hükümetlerin uyguladığı bu sansüre daha fazla sessiz kalmayarak interneti daha özgür bir alan kılmak adına uProxy adını verdiği bir eklentiyi hizmete sunmaya hazırlanıyor.

uproxy

2013 yılının Ekim ayında ilk kez duyurulan uProxy eklentisi, ücretsiz olarak kullanıma sunulacak olup, sadece Chrome için değil Firefox ile de çalıştırılabilecek. Şu an test aşamasında olan bu eklentiyi kullanmak için tek şart yurt dışında yaşayan, güvenilir bir tanıdığınızın olması.

Eklentinin yapılmasında ilham kaynağı olan ülkeler İran, Suriye, Küba, Kuzey Kore olsa da, ülkemizdeki son gelişmelerden sonra bu listeye Türkiye’yi de eklemek abartı olmayacaktır.

Bakalım bu eklentiyi bizim hükümetimiz hangi paralel yapıyla ilişkilendirip, zamanlamasının manidar olduğuna dair yorumları ne zaman yapacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir