"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnternet Yasasının İlk Kurbanı Redhack Oldu

Dün akşam Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün internet yasasını onayladığına dair attığı bir tweet ile binlerce kişi tepkisini “#unfollowAbdullahGul” etiketiyle göstermiş ve Gül’ün takipçi sayısı gitgide düşmeye başlamıştı.

Yasasının onaylanmasının hemen ardından TİB, Redhack’in paylaşımda bulunduğu pastebin.com web sitesini erişime kapattı.

Redhack dün Twitter’dan “AKP İstanbul İlçe Bel. Hırsız Adayları Cep Telefon Numaraları” tweetiyle AKP İstanbul ilçe belediye başkan adaylarının cep telefonu numaralarını paylaştığı pastebin.com web sitesi, atılan tweetin hemen ardından erişime kapatıldı. Bunun üzerine Redhack sitede yayınladıkları cep telefonu numaralarını resim olarak Twitter’dan paylaştı.

redhack-2

Hiçbir alt yapısı hazırlanmadan, uzman görüşü alınmadan tamamen siyasi kaygılarla seçimlerden önce alelacele çıkarılan internet yasası, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onaylamasının ardından yürürlüğe girdi. Anlaşılan bundan sonra TİB içinde oluşturulacak özel bir ekip, siyasi iktidarın aleyhinde bilgi, belge, görüntü yayımı yapan siteleri tespit edip anında erişime kapatacak.

Nasıl ki; yasa devlet ve millet için değil, siyasi iktidar için çıkartıldıysa, TİB’de bu devletin bir kurumu değil, siyasi iktidarın kurumu olduğundan yakın gelecekte olacaklar bizleri şaşırtmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir