"Enter"a basıp içeriğe geçin

Popüler Blog Servisi Tumblr

Tüm dünyada Blogger ile başlayan blog serüveni bugün perk fazla bir şey kaybetmesede geliştirilmeye devam ediliyor. Ülkemizde de Blogger, wordpress.com, blogcu.com gibi servisleri kullanan kullanıcılar hızlı bir biçimde Tumblr blog servisine geçmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Yahoo’nun almasıyla daha da güçleneceğe benzeyen Tumblr, dünya genelinde büyük bir kullanıcı kitlesine sahip.

TumblrBu blog servisinin bu kadar büyümesinin şüphesiz hızlı ve fonksiyonel olmasının payı büyük. Tumblr, tumble ve blog kelimesinin birleştirilmesiyle türetilmiş bir isim. Kişiler arası sosyal etkileşimin daha kolay olduğu Tumblr’ın mobil, tablet ile otomatik eşlenmesi onu farklı kılan bir diğer özelliklerden.

Tüm yabancı servisler gibi Tumblr’da ilk başta Türkçe dil desteğini kullanmazken zaman içerisinde Türkiye’deki kitlenin artması ve yoğun bir biçimde kullanılmaya başlanması, şirkete Türkçe dil desteğini sunma zorunluluğunu getirdi. Son alınan istatistiki verilere göre, Tumblr, yılların blog devi WordPress’in sayfa görüntüleme sayısını geçmiş durumda. Tumblr’dan gelen verilere göre geçtiğimiz ay blog servisinin sayfa görüntüleme sayısı 15 milyar, tekil ziyaretçisi ise 120 milyon. Bu rakamlara bakıldığında Tumblr, geçtiğimiz yıla göre %218 gibi bir büyüme gösterdi.

Tumblr’ın kullanıcı kitlesi hızla artmaya devam ederken en önemli eksikliklerinden birisi Wordress ve Blogger kadar ücretsiz temasının olmaması.

Ayrıca sosyal ağlar ile senkronize çalışan bu blog servisi sayesinde, bloğunuza yazdığınız bir yazıyı Facebook’da ya da Twitter’da da yayınlayabilirsiniz.