"Enter"a basıp içeriğe geçin

SEO’da Başlık ve Açıklama Kısmının Önemi

Uzun bir aradan sonra tekrar SEO yazılarıma başlayarak sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Bugünkü yazımda SEO kriterlerinin vazgeçilmezlerinden olan title (başlık) ve description (açıklama) bölümlerinin önemine değinmeye çalışacağım.

SEO’da Title (Başlık) Kısmı ve Önemi

Anahtar kelime optimizasyonunun bir uzantısı olan title bölümü arama sorgularında kullanıcıların karşılaştığı ve o linkin amacına hizmet edip etmeyeceğini anlamasını sağlayan bir bölümdür. Bu başlık kullanıcının arama sorgusuyla ne kadar ilişkiliyse sitenizi ziyaret etme olasılığı da o kadar artacacaktır. Bu bölümde spam ve yanıltıcı başlık çeşitleri kullanmak yerine, kullanıcının ve yazının amacına uygun başlıklar seçilmesi hem kısa vadede hem de uzun vadede bize büyük katkı sağlayacaktır.

Başlık kısmımız hem dikkat çekici hem içerikle doğrudan bağlantılı hem de 65 karakterden uzun olmamalıdır. Başlık kısmını istediğiniz kadar uzun yazın arama sonuçlarında gören kullanıcı sadece 65 karakterlik kısmını görmekte ve devamını üç nokta olarak görmektedir.

SEO’da Description (Açıklama) Kısmı ve Önemi

Arama sorgularında sitenizi gören kullanıcı öncelikle açıklama kısmına göre daha büyük puntolarla yazılan başlık kısmına dikkat eder, ardından ilk gördüğü şey ise o konunun ya da sitenizin açıklama kısmıdır. Description yani açıklama bölümü, kullanıcının sitenize girdiğinde nasıl bir konuyla karşılaşacağına ve konunun içeriğiyle ilgili kullanıcıya en net bilgi verilen bölümdür. Kullanıcının burada okuduğu metin ile konu bağdaşmalı ve bu alanda da spam ve yanıltıcı içerikten kaçınılmalıdır. Buradaki bilgi ne kadar doğru olursa sitenize o oranda hedeflediğiniz ziyaretçi gelecek ve ziyaretçi doğru içeriğe geldiği için sitede kalma süresi uzayacaktır.

Description yani açıklama bölümünün de  karakter sayısı 160’ı geçmemeli ve karakter sınırı göz önüne alınarak en net bir şekilde konunun içeriğiyle ilgili bilgi verilmelidir.

 

 

Tek Yorum

  1. kameralı sohbet kameralı sohbet

    FAYDALI BİR YAZI OLMUŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir