"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yandex SEO Teknikleri

Dünyaca ünlü Rus Arama MotoruYandex geçtiğimiz yıl büyük yatırımlarla yandex.com.tr olarak Türkiye pazarına adım attı. Yaptığı büyük reklam anlaşmaları ve pazarlama stratejileriyle de adından sıklıkla söz ettiren Yandex’in, tam olarak bekleneni verdiği söylenemez.

Genel olarak Google’ın verdiği hizmetlere eş değer bir şekilde ilerleyen strateji izleyen Yandex’in şu an Google’a artı bir hizmet verdiği söylenemez.

yandex-seo-teknikleri

Mail servisi, disk alanı, sayaç servisi metrica, rehber, webmaster tools gibi hizmetleri ile Google’ı tercih eden kullanıcılar için kopya bir arama motorundan öteye şu aşamada geçemedi. Dünya’da 711. Türkiye’de ise 11. sırada olan Yandex’in hedeflediği noktaya ulaşması için daha çok yatırım ve atılımlar yapması gerektiği aşikar.

Web sitelerin arama motorunda üst sıralarda çıkmaları için yaptığı çalışmalara kısa adıyla SEO deniyor. Genellikle Google için arama motoru optimizasyonu yapılırken, Yandex’in devreye girmesiyle durum değişecek gibi göründü; fakat kullanım oranından dolayı arama motoru optimizasyonunda temel hedef Google olmaya devam ediyor.

Google’ın SEO için belli başlı kriterleri var; Yandex’in kriterlerine de kısaca göz atacak olursak;

  • Yandex’de Google gibi site yaşına değer veriyor.
  • Alınan backlinkin kalitesinden ziyade, backlinkin çeşitliliğine önem veriyor.
  • Google’da kalite kuralları ihlalinden düşüş yaşamış, sıralamalardan çıkarılmış bir çok web sitesi, Yandex’te ilk sayfalarda görünebiliyor. Bu da kalite kurallarına pek önem vermediği gerçeğini ortaya koyuyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir