"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yandex’ten Türk Futboluna Yatırım

Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapan Rus arama motoru devi Yandex, takımların taraftar kitlesini de kullanarak büyüme hızını arttırmaya çalışıyor.

3 büyük futbol kulübümüz Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın resmi arama motoru olan Yandex, taraftarların takımlarına özel arama motoru sayfasını kullanması halinde takımların maddi kazancı olacağını duyurdu.

BJKYandex, FBYandex ve GSYandex sayfalarının tasarımlarını da yenileyen Yandex, Beşiktaş ve Galatasaray ile anlaştığını duyururken, Fenerbahçe ile henüz görüşme aşamasında olduklarını belirttiler. 3 büyük kulüp ile anlaşmaların tamamlanmasının ardından da sırada Anadolu kulüplerinin olacağını belirten Yandex, bu sayede kulüplerin de internet gelirleri olmasını sağlayacak. Kulüplere 12 milyon dolarlık bir para transferi olacağı öngörülürken, Yandex Türkiye CEO’su Mehmet Ali Yalçındağ, şöyle bir açıklama yaptı:

“Türkiye’de 15-30 yaş arasındaki futbol taraftarlarının büyük bir kısmı interneti aktif olarak kullanıyor. Biz bu servisle her koşulda ve her platformda takımını destekleyen taraftara ulaşmak arzusundayız. Rakamsal olarak 5 milyon kişiyi hedeflediğimizi söyleyebiliriz. Bu hedefin sonunda da yapılan tüm aramalar sayesinde Türk sporuna 12 milyon Dolarlık maddi bir gelir kaynağı sağlamayı hedefliyoruz. Yandex olarak taraftarlara güzel bir gol pası verdiğimizi düşünüyoruz. Bundan sonra top, takımlarımızın taraftarlarında. Zira, kendilerine özel hazırlanmış arama sayfasını en çok kullananlar, öngördüğümüz bu 12 milyon Dolarlık pastadan yaptıkları aramalar oranında büyük bir payı takımlarına kazandıracak.”

3 büyük kulübe özel Yandex Browser sayfalarına da  yandex.com.tr/bjkyandex.com.tr/fb ve yandex.com.tr/gs sayfalarından ulaşılabilir. 

 

4 Yorum

 1. Leyla Leyla

  Yandex ülkemize her anlamda büyük yatırımlar yapıyor; fakat Google’un tahtını kolay kolay sallayamayacağı da aşikar.

 2. Doğan Doğan

  Son dönemde basılı reklam sayısını azaltsa da kendisini geliştirdiği ve pazarda varolmaya çalıştığı için Yandex’in tebrik edilmesi gerek.

 3. Emre Emre

  Fenerbahçe’ye sponsor olarak çok daha büyük bir adım attı.

 4. Bilal Bilal

  Sadece reklamla bir yerlere gelmeye çalışmak yerine biraz algoritmalarda değişiklik yapmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir