"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yasaklar Ülkesi Türkiye

Yerel seçimler yaklaştıkça ortaya çıkan ses kayıtları, görüntüler ile yoğun bir sürece giren hükümet, ülkeyi de aynı yoğunlukta bir sansür sürecine sokmayı başardı.

Youtube, Vimeo gibi video paylaşım sitelerinin kapatılmasını gören ülkemiz, son olarak dünyanın en çok kullandığı sosyal iletişim platformu Twitter’ın da kapatıldığı bir sürece girdi.

Geçtiğimiz günlerde çıkartılan bir yasa ile mahkeme kararı olmadan, TİB’e site kapatma yetkisi veren uygulama hayata geçirilmişti. Twitter’ın TİB tarafından değil mahkeme tarafından kapatıldığı söylense de, kapattığı söylenen ilgili mahkeme biz böyle bir karara imza atmadık diyerek durumu yalanladı. Mecliste başbakanın istediği yasayı onaylayan, istemediğini onaylamayan AK Partili vekil profili ile istediği her şeyi yaptıran bir konuma gelen Başbakan, aynı durumu sadece meclis içinde değil, devlet kurumlarında da hayata geçirmeye devam ediyor.

twitter-kapandı

Karşıt görüşlü herkesi, partisinden kişiler de dahil olmak üzere hain ilan eden başbakan, yandaş gazetecilerin karşısına çıkarak ta cevaplarına sorular sordurmaya devam ediyor.

Daha önce Youtube kapatıldığında gazetecilere “ben giriyorum, siz de girin.” diyen başbakanın bu “kök kazıma” işleminden partilileri de rahatsız olacak ki, yasağa rağmen Twitter’ı aktif olarak kullanmaya devam ediyorlar. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de “yasaklanan” Twitter üzerinden durumdan rahatsız olduğunu belirten tivitler atarak karşı duruşunu göstermiş oldu.

Son olarak Twitter’ı kapatmanın bir çözüm olmayacağını en iyi kapatıldığı saatlerde atılan tivitlerin sayısı gösterdi. Dünden bu yana 7.5 milyondan fazla Türkçe tivit atılan Twitter’a girilmemesi için son çare elektriği kapatmak!

Atılan Türkçe tweet sayısı: Yaklaşık 7.500.000

Yasakla ilgili olarak en çok tweet alan ilk 5 hashtag:

#TwitterisblockedinTurkey – 619.889
#turkeyblockedtwitter – 116.559
#dictatorerdogan – 85.167
#occupytwitter – 82.049
#ErdoganBlockedTwitter – 50.049

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir