"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yeni Kanunla İstediğiniz Siteyi 4 Saatte Kapattırın!

Yeni internet düzenlemesi adı altında, sansüre çağ atlatacak kanunu Meclis jet hızıyla kabul etti. Bu kanunla birlikte söz de gelişmekte olan ülkeler statüsünde olan ülkemiz, 3. dünya ülkelerinde bile olmayan bir uygulamayı Türk Milleti adına hayata geçirdi. Ülkemizdeki internet özgürlüğünü tamamen bitirecek bu kanun artık sadece Cumhurbaşkanı’nın onayına kaldı.

AKP milletvekillerinin hazırlayıp, öneriye sunduğu “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Teklif” adlı torba tasarı, kapsamının geniş olmasına rağmen, tam olarak incelenmeden, Meclis’teki görevi sadece emirle EVET-HAYIR olan vekillerimiz tarafından son sürat kabul edildi. 

devlet_sansuruSeçimlerin yaklaşması ile başlayan kaset savaşları, başbakanın, bakanların, milletvekilerin, iş adamlarının telefon konuşmalarının yayınlanması ile son sürat devam ediyor. Kasetlerin içeriği yolsuzluğun, sömürünün, kanunsuz işlerin, kanunu kendi lehlerine çıkarmaların bir kanıtı da olsa, henüz ne iş adamları ne de bürokratlar için herhangi bir işlem yapılmadı. Yargının da bağımsızlığını kaybettiğini göz önüne alırsak, yapılamadı dememiz daha doğru olur. Zira başka bir ülkede olsa hükümet devirecek olan bu ses kayıtları, yandaş medya ve seçmen tarafından 3 maymun oynanarak görmezden gelinmeye devam ediliyor.

Meclisten geçen bu torba kanunun maddelerini kısaca yorumlayacak olursak;

-Sitelerin erişime kapatılması artık mahkemenin değil TİB Başkanı’nın kontrolünde. Yani yıllar yıllar önce bağımsız zannettiğimiz; fakat bağımsız olmadığını günden güne anladığımız hakimler, savcılar artık karar mercii değil, bakanın atamasıyla gelmiş, bağımsız ve tarafsız olmayacağını zaten bildiğimiz bir kişide siteleri kapatma yetkisi. Yani özetle TİB Başkanı Ahmet Cemaleddin Çelik olur da kazayla sitenize girer, ya da size gıcık biri sitenizi şikayet ederse 4 saat içerisinde sitenizin kapanması sizi çok fazla şaşırtmasın.

-Özel hayatın gizliliği nedeniyle şikayet dahi olmadan TİB siteleri yine erişime kapatabilecek.

-Daha önce de sıklıkla ülkemizde yaşanan; bir blog yüzünden Blogspot’un, bir video yüzünden Vimeo ve Youtube’un kapanma olayları bundan sonra daha hızlı bir şekilde devam edecek.

-Kapanan sitelere DNS değiştirip girme durumunun da tarihe karışacağı söylense de teknolojide çare tükenmez diyerek, yeni çözümlerin çıkacağı umuyoruz.

-Daha önce sıklıkla şakası yapılan, karikatürleri çizilen girdiğiniz siteleri devletin kontrol durumu bu yasayla beraber hayata geçirildi. Yer sağlayıcılar artık girdiğiniz siteleri 2 yıl boyunca arşivlemek zorunda. Arşivlemenin amacı da istenildiği takdirde sorgusuz sualsiz isteyen devlet kurumuna vermek. Bu arşivleme durumu  yer sağlayıcılar için ekstra bir maliyet olduğundan yakında bu durumun etkisini faturalarımızda görebiliriz. 

-Arşivleme olayını kısaca açarsak; devlet diyor ki; “eyy vatandaşım ben sizi fişliyorum bilginiz olsun, girdiğiniz sitelere, yazdığınız metinlere, izlediğiniz videolara dikkat edin yakmayım çıranızı.”

Haa bu arada bu torba kanunun, seçimlerin yaklaşması ve daha farklı kasetlerin çıkma ihtimalini göz önüne alarak, devletin faydası için değil, kişisel amaçlar için çıktığını bilmeyen yok sanırım.

Özetle durum bu. İleri demokrasi ileri demokrasi diye diye geldiğimiz noktanın durumunu sizler de görün istedim.

Hükümete karşı tavrıyla bilinen ve MİT tarafından sıklıkla takip altında olan Mehmet Baransu‘nun haber sitesinin kapatılması, yine muhalif kimliğiyle bilinen ve yazılı medyadan tasfiye edilen Serdar Akinan’ın haber sitesinin kapatılması ve bu kanundan sonra kapanacak binlerce sitenin durumu; umuyorum, sizin kendi özgürlüğünüzü bir nebze olsun sorgulamanıza vesile olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir