"Enter"a basıp içeriğe geçin

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Günümüzde bütün işlemler internet üzerinden gerçekleşiyor. Devlet işleri, gündelik işler hatta aşklar bile sanal alem üzerinden dönüyor. İnsanların temel ihtiyaçlarını karşıladığı internette arama motorları sayesinde her türlü bilgiye kolaylık ulaşabiliyor. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer alarak hedef kitlenize daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Arama Motoru Nedir?
Arama motorları internetteki bütün verileri işleyerek kendi veritabanını oluşturan ve insanları doğru bilgiye yönlendiren yazılımlardır. Arama motorları sayesinde internet oldukça gelişmiştir ve gelişmeye devam etmektedir. Web 3.0 ile semantik web kavramı hayatımıza daha fazla dahil olacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?
Kısaca seo olarak bilinen ve açılımı search engine optimization olan arama motoru optimizasyonu google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için arama motorları tarafından belirlenen kriterleri yerine getirerek üst sıralarda yer alma işlemidir. Site içi ve site dışı seo olarak temel olarak ikiye ayrılan seo işlemleri düzenli çalışmaları gerektirmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonunda neler yapılır?
Araa motoru optimizasyonu temel olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Bunlar site içi(on page seo) ve site dışı(off page seo) optimizasyondur. Site içi optimizasyon sitenin tasarımından itibaren başlarken off page seo ise sürekli farklı stratejiler izlenilmesi gereken bir alandır. Örneğin site içi opimizasyonun önemli bir unsuru olan site hızı arttırma bağlantısına tıklayarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bütün bu işlemler seo uzmanı kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Seo hizmeti alırken çok iyi düşünmelisiniz çünkü organik çalışma yapılmaması durumunda siteniz komple arama sonuçlarından kaldırılabilmekte ve ceza alabilmektedir.

Seo Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Seo çalışması yapacak kişilerden mutlaka referans isteyin ve ne kadar sürede hedeflenilen kelimede elde ettiğini öğrenin. Çalışmalarını teyit etmeyi de mutlaka unutmayın… En önemli nokta ise arama motoru optimizasyonunda yapılacak olan çalışmadır. Çalışma esnasında kullanılarak siteleri mutlaka isteyin ve inceleyin, link çöplüğüne mi dönmüş, yetişkin içerikler mi barındırıyor vs hepsini detaylı inceleyin…

Özellikle de e-ticaret sitesine seo yaptıracaksanız seçeceğiniz firmada çok dikkatli davranmalısınız. Son olarak firma seçtikten sonra da yapılacak çalışmayı resmiyete dökmeyi de ihmal etmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir