"Enter"a basıp içeriğe geçin

Haber Sitelerinin Spam Merakı

Yıllardır magazin ve galeri kategorilerinde  erotik sayılabilecek fotoğrafları yayınlayarak trafik sağlayan haber siteleri, arama motoru optimizasyonu algısının iyice yerleşmesiyle bu sefer de spam içerikle trafik kazanmanın yollarını buldu.

Haber sitelerinin internetin kullanım oranının artmasıyla ziyaretçileri çekmek için etik değerleri gözardı edip, ziyaretçi yeter ki gelsin, sitede istediğini bulmasa da olur mantığı, haber sitelerinin kalitesini iyice düşürmektedir.

Sadece ülkemizde küçük ve büyük ölçekli binlerce haber sitesinin arasındaki rekabet, site editörlerini spam içeriğe yönlendiriyor. Spam içerik oluştururken de, içeriğin ne olduğundan ziyade, kullanıcının nasıl arama yapacağı üzerine etiketler girilip trafik sağlanmaya çalışılıyor.

Spam içeriğe önlem alma ve spam içerik üreten sitelere yaptırım gücü olmasına rağmen Google bu duruma hâlâ el atmış değil. Politikalarında bu duruma karşı tavır takındıklarını belirtseler de, News bölümlerine kayıtlı haber sitelerinin büyük bir çoğunluğu spama devam ediyor.

Google Haberler servisi, listesindeki yüzlerce siteyi kurumsal olmadığı gerekçesiyle bir çırpıda silebilmişken, kurumsal olup, habercilik ilkelerini ikinci plana atan ve spam içerik üreten haber sitelerine göz yummaya devam ediyor. Yurt dışında Google böyle bir duruma müsade etmeyip, büyük yayıncıların spam içerik yayınlamasına müsade etmezken ülkemizde henüz bir gelişme yok.

Ülkemizde son yıllarda hızla artan seo ve seo danışmanlığı olgusu da bu durumun üzerinde büyük bir paya sahip. Haber sitelerinde başlayan spam alışkanlığı bir virüs gibi bütün haber sitelerine yayılıp, durum hangimiz iyi haber üretirizden çıkıp, hangimiz daha iyi spam içerik üretip, daha çok trafik kazanırıza döndü.

Aşağıda haber sitelerinin spam içerikleri nasıl ürettiğini daha iyi anlayabilir ve haberciliğin sanal ortamda nasıl bittiğini net bir şekilde görebilirsiniz.

calikusu-izle

hurriyet-ajanda

kucuk-aga-izle

kucuk-aga-spam

radikal-spam

Tek Yorum

  1. Mesu Turan Mesu Turan

    Artık google hazretleri spama dur demiş. Bugün itibariyle içerikler Hürriyet ve Star’dan kaldırılmaya başlanmış 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir