"Enter"a basıp içeriğe geçin

Thispersondoesnotexist ile Sahte İnsan Yüzleri Oluşturun

Yapay zeka kullanılarak hazırlanan portre fotoğrafları sitesinde yayınlayan ve sayfayı her yenilediğinizde random olarak farklı bir fotoğrafı karşınıza çıkaran thispersondoesnotexist isimli web sitesi troll hesaplarına profil fotoğrafı arayanlar için bulunmaz bir nimet oldu.

Yazılım geliştiricisi Philip Wang tarafından oluşturulan ve yapay zekanın kendi kendine yeni görüntüler oluşturmaktaki yeteneğini gözler önüne seren web sitesindeki fotoğraflar son derece gerçekçi. Uber’de yazılımcı olarak çalışan Wang, teknolojinin geldiği noktaya insanların dikkatini çekmek için böyle bir işe giriştiğini dile getirdi.

thispersondoesnotexist, sıradan bir insan görüntüsüne sahip olan ancak bilgisayar tarafından tamamlanan yapay fotoğraflar dizisi ile insanların bu durumu daha iyi kavrayabilmelerine yönelik oldukça başarılı bir çalışma olarak dikkat çekiyor.

Web sayfası ülkemizde de yüzbinlerce bulunan sahte sosyal medya hesapları için bulunmaz bir nimet olmuş gibi görünüyor.

Web sitesinde, Üretici Üretken Ağlar veya GAN olarak bilinen bir makine öğrenmesi uygulaması kullanılmış. Bu programların, çok sayıda eğitim girdisinden – yani gerçek insan yüzlerinden öğrenerek, yeni örnekler üretebildikleri belirtiliyor. Projenin arkasında Nvidia‘nın olduğunu paylaşalım. Kod, Nvidia araştırmacıları tarafından GitHub‘da yayınlanmıştı ve daha önce notexist.com’da kullanılmıştı.

Kaynak: webrazzi

3 Yorum

  1. Tugaycan Aslan Tugaycan Aslan

    Teknoloji çok garip bir yere doğru gidiyor. Haber için teşekkürler.

  2. Muratback Muratback

    Teknoloji daha ne kadar gelişecek acaba

  3. Tasarım haberleri Tasarım haberleri

    Bu servisi severek kullanıyorum. özellikle bazı durumlarda fake hesap açmak gerektiğinde işe yarıyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir