"Enter"a basıp içeriğe geçin

SEO Dersleri: SEO’ya Giriş

SEO Nedir?

Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasıyla literatüre yerleşen SEO kelimesi, Türkçe’ye arama motoru optimizasyonu olarak çevrilmiştir. Gerek site içi olsun, gerek site dışı SEO çalışmaları olsun sitenin arama motorlarında ilgili anahtar kelimelerdeki sıralamasında önemli bir etkendir.

Siteyi arama motorunun istediği formatta düzenlemeye ve gerekli değişiklikleri yapmaya site içi SEO, yani on page SEO denmektedir. Arama motorlarının siteleri botları aracılığıyla gezerken dikkat ettiği ve veritabanına çektiği çeşitli kıstaslar bulunmaktadır. Arama motorlarının dikkat ettiği bir diğer nokta da sitenin kullanıcıya mı yoksa arama motoruna mı yönelik yapıldığıdır. Arama motorları sitelerin kullanıcı dostu olmasını isterler. “Siz benim için çalışmayın, kullanıcı için çalışın, ben sizi zaten görürüm.” diyen arama motorları, kullanıcının bilgiyi sistematik, doğru ve hızlı bir şekilde almasını isterler. İçeriğe uygun başlıklar, anahtar kelimeler, resimler, resimlerin boyutları SEO çalışmalarını etkileyen önemli kriterlerdendir.

Site içi SEO’nun yanı sıra bir de site dışı SEO, yani Off Page SEO vardır ki bu biraz daha önem arz etmektedir. Site dışı SEO’nun bir çok faktörü, unsuru ve kriteri olduğu için onu ayrı bir yazı konusu yapıp burada bu başlığı noktalıyorum.

seo-dersleri-seoya-giris

Ülkemizde en çok kullanılan arama motorlarında başı çeken Google, arama sonuçlarına hiçbir zaman doğrudan müdahale etmez. Site içi ve site dışı SEO çalışmaları doğrultusunda siteler zaten doğal yollarla Google algoritmasının kıstaslarında birbirlerini geçerler, sıralamada yukarıya çıkar ya da aşağılara düşerler.

SEO çalışmalarında temel prensip doğallıktır. Arama motorları kısa vadede olmasa da uzun vadede her zaman doğal ve organik olan sitelerin yanında olmuştur. Hızlı bir SEO çalışması yapıp kısa sürede üst sıralara çıkmak mümkün olabilir; fakat kalıcı olmayacaktır. SEO çalışmasını zamana yaymak ve doğal yollarla gerçekleştirmek her zaman pozitif yönde katkı sağlayacaktır. SEO çalışmaları için programlar, botlar vs. araçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Şimdilik bu kadar bir daha ki yazıda görüşmek üzere.

Kendinizi daha da geliştirmek için online seo eğitimi alabilirsiniz

2 Yorum

  1. Onder Turan Onder Turan

    Merhabalar yaziyi sonuna kadar keyifli bir sekilde okudum,
    bu makaleden çok faydalandim..Elinize saglik..

    Onder

  2. Gulten Gulten

    Faydali makale olmuş TSK ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir