"Enter"a basıp içeriğe geçin

SEO Nedir ? SEO Nasıl Yapılır ?

SEO kavramı, Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve Türkçe’de; arama motoru optimizasyonu anlamına gelen teknik ve spesifik bir terimdir.

SEO, arama motorlarının geliştirdiği algoritmalar doğrultusunda bir strateji belirlenerek, ilgili web sitesinin, ilgili anahtar kelimelerde, arama motorlarında en iyi sıralamada ve konumda kalmasının sağlamak için işin uzmanları tarafından yapılan bir çalışmalar bütünüdür.

seo-nedirTicari sektörlerin hızla web tabanlı projeler üretmesi ile de gözde bir meslek haline gelmiş ve seo danışmanlığı gibi bir iş kolunun doğmasına  neden olmuştur. Backlink ve tanıtım yazısı almayı bilen herkes seo uzmanı olamayacağı gibi, işin ehli olmayan kişilere yaptırılan seo çalışmaları olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Hedef; arama motorlarında maksimum seviyede (ki bu maksimum seviye + sonsuz olarak ifade edilebilir.) ziyaretçi çekmek olduğu için, gelen ziyaretçinin web sitemizde kalma süresini arttıracak ve site içi sayfalarda gezmesini sağlayabilecek metotlar geliştirmelidir.

Dünyanın birçok noktasında en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için, seo çalışması yapılırken Google’un belirlediği kıstasları dikkate almak son derece önemlidir. Zaten Google’un belirlediği kıstaslar doğrultusunda seo çalışması yapılırsa, diğer arama motorlarında da başarı kaçınılmaz olur. Kodlamadan, görsel kullanımına; içerikten, description girilmesine kadar herşey özen ve itinayla yapılmalıdır.

Tek Yorum

  1. murat karlık murat karlık

    meraba hocam sitenizin seo ya bakışı,takipçi ve ziyaretçiler için ilgi çekici olması yönünden gayet iyi okunası bi düşünce ve iş ve iş hayatı için gereksinimi olanbu konu gayet cazip olarak anlatılmış teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir