"Enter"a basıp içeriğe geçin

SEO ve Mobil Uyumlu Site

Google’nun yaptığı güncellemelere yakın zaman içerisinde mobil uyumluluğu içeren bir güncelleme eklenmesi bekleniyor. Diğer güncellemelere göre bu güncellemenin etkisinin daha fazla olacağı söyleniyor.

Günlük ziyaretçi akışının yaklaşık %60’lık bölümünün mobilden geldiği düşünülürse sitelerin mobil uyuma geçmesi artık kaçınılmaz görünüyor. Kısa zaman önce danışmanlığını yaptığım mağazacılık sektörünün öncülerinden bir e-ticaret sitesinin günlük ziyaretçilerinin yaklaşık %70’lik dilimi mobilden gelmesine rağmen sitenin mobil uyumlu olmaması büyük bir ciro kaybına neden olmaktaydı. Bu durumu ayrıntılı raporumda belirtmeme rağmen mobil uyuma geçmemeleri yüzünden ciddi bir ciro kaybı yaşamaya devam ediyorlar.

mobile_seo

Google mobil uyumluluk nedir kısaca açıklayacak olursak, web sitelerin masaüstü platformu dışındaki tablet ve cep telefonlarının her boyutlarında daha kullanışlı olmasıdır. Mobil uyumluluk siteye bakılan araca göre kendisini otomatik boyutlandırabilmektedir. Google reklam platformu Adwords için de mobil uyumlu sitelerin kendileri için daha değerli olduğunu ve reklam sıralamalarında öncelik vereceğini de ayrıca belirtti.

Web siteni hazır bir CMS sistem ise, örneğin benim web sitem için kullandığım WordPress alt yapısını kullanıyorsanız ve temanız mobile uyumlu değilse, ufak birkaç eklenti yardımıyla sitenizi rahatlıkla mobile uyumlu hale getirebilirsiniz. Özel bir yazılım kullanıyorsanız da acilen sitenizi mobille uyumlu hale getirebilmek için çalışmalara başlasanız iyi olacak. Sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz hem SEO açısından size kolaylık sağlayacak hem de kullanıcıyı sitede daha uzun tutabileceksiniz.

 

6 Yorum

 1. Yılmaz Yılmaz

  Güzel ve açıklayıcı bir makale olmuş, mobil uyumlu siteler Google’ın gözünde çok değerli şu sıralar.

 2. @haberlermersin @haberlermersin

  teşekkürler bilgi için

 3. wesley10 wesley10

  hocam başarılı olmuş kendi sitem için yararlı oldu

 4. rohirrim rohirrim

  gelecekte bence mobil uyumlu siteler şu ankinden de daha fazla önem kazancak… Elinize sağlık yazı gerçeken bilgilendirici olmuş…

 5. Netindirim Netindirim

  Arkadaşlar bence bu seo işleri falan boş işler, siz bence kendinizi çok iyi optimize edilmiş remarketing reklam kampanyalarına yönlendirin. ve sizden alışveriş yapmış müşterilerinizin kıymetini çok iyi bilin.Kaderinizi google amcanın keyfine bırakmayın.

 6. Furkan Furkan

  Merhaba, mobil uyum seo açısından çok önemli. Örneğin dün google güncelleme yaptı. Bakalım sıralamalar değişcekmi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir