"Enter"a basıp içeriğe geçin

SEO Çalışmaları İçin Ücretsiz Araçlar

Arama motoru optimizasyonu, kısa ve bilinen adıyla SEO, web sayfalarının ilgili kelimelerde arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan çalışmalar bütünüdür. Kişisel ve kurumsal site sahipleri SEO’nun ne denli önemli olduğunu yavaş yavaş farkedip SEO danışmanlığı almaya başladılar. Bu süreçte gerek SEO danışmanının, gerekse site sahiplerinin süresi hızlandırmak için işine yarayabilecek bazı araçları sizler için derlemeye çalıştım.

1. Google PageSpeed Insights

Web sitesinin farklı cihazlardaki açılma hızını ve kullanışlılığını kontrol etmek için bu aracı kullanabilirsiniz. Aracın kullanımı oldukça basit. Bunun için site adresinizi girmeniz yeterli. Araç, masaüstü bilgisayar ve cep telefonu için sitenin yüklenme süresini ve performansını test ederek size rapor sunuyor.

2. Google Keyword Planner

Bu araç ile internet kullanıcılarının en çok neleri aradığını öğrenebilir ve ona göre bir strateji belirleyebilirsiniz.  Google’ın anahtar kelime planlayıcısı aylık aranma hacmi, rekabet ve bazı önerilerini size sunuyor.

3. QuickSprout Website Analyzer

Bu araç sitenizle ilgili SEO optimizasyonu, hız, etiketler, anahtar kelimeler, linkler ve rakip karşılaştırmaları yapmanızı sağlar.

seo-danismani

4. SimilarWeb

Rakip sitelerin durumunu bu araç ile takip edebilirsiniz.

5. XML Sitemaps

Bu araç ile sitenizin site haritasını oluşturabilir ve arama motorlarına gönderebilirsiniz.

6. Ninja Internet Marketers

Bu araç sitenizdeki hataları, kırık linkleri size sunuyor.

7. Copyscape

Sitenizdeki içeriğin bir kopyası olup olmadığını ise bu araç yardımıyla bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir